Abs Fren Kontrolü Nasıl Yapılmaktadır ?

Ana SayfaAbs fren kontrolleriAbs Fren Kontrolü Nasıl Yapılmaktadır ?
Abs Fren Kontrolü Nasıl Yapılmaktadır ?2020-01-10T23:03:36+00:00

Proje Açıklaması

Aydın da Oto ekspertiz Firması Olarak Abs Fren kontrolünü yapıyoruz. Test Cihazlarımız ve uzman ekibimizce güvenle gerçekleştirdiğimiz kontrollerimiz sayesinde güvenle seyahat etmenize yardımcı oluyoruz.

Morbi vitae purus dictum, ultrices tellus in, gravida lectus.

KONTROL EDEN

DYNOBİL UZMAN PERSONELLERİ

KATOGORİ

ABS-FREN SİSTEMLERİ

SÜRE

10 DK.

ABS – FREN sistemleri kontrolünü yapabilmek için öncelikle ABS’nin ne olduğunu bilmemizde fayda olacaktır.

ABS  Nedir ve Çalışması nasıl anlaşılır ?

Abs 1936 yılından bugüne devamlı geliştirilerek kullanılan  Anti-Lock Braking System adı altında sunulan bir sistemdir. Bu sisteme ani  ve güvenli duruş sistemi de denilebilir. Yolda seyir halinde iken hızlı bir frenleme ihtiyacı ortaya çıktığı zaman ABS sistemi devreye girer. Bunu elektronik sensörler aracılığı ile algılayıp frenleme yapmaktadır.

Otomobiliniz ile seyir halinde iken ani fren yapabilirsiniz. İşte tam bu sırada Elektronik Kontrol ünitesi ECU  sayesinde otomobilinizin fren basıncı ayarlanmış olur. Tekerleklere uygulanan fark basınç değerleri sayesinde tekerleklerin kitlenmesi de engellenmiş olmaktadır. Yine bunu HCU hidrolik kontrol ünitesi sayesinde gerçekleştirmektedir.

ABS Ne zaman Nasıl çalışmalıdır?

Yukarıda da anlaşılacağı gibi ABS fren pedalına sert olarak basıldığında ABS otomatik olarak devreye girer. Bu sayede aracımızın sürüş kontrolünü kaybetmeden yola devam edebiliriz. ABS fren sistemi  4 tekerleğinde fren basınçlarını birbirinden bağımsız olarak düzenlemektedir. ABS fren sistemlerinin en önemli katkısı kısa mesafede frenleme ve yön kavramının devam ettirilmesidir. Darbeli olarak frenleme yapılmaktadır.

Kısacası ABS Kısa mesafede durma ihtiyacında  kullanılmaktadır.

ABS Sistemi parçaları ve nasıl kontrol edilmektedir ?

Hidrolik Ünite(ECU): Görevi Her tekerleğin fren basıncını ayarlamaktadır.

Tekerlek hız sensörü: Tekerlerin hızlarının ölçümünde tekerlek hız sensörlerinden faydalanmaktadır. Hidrolik ünite ile beraber çalışmaktadır.

Tüm bu sistemler Araç muayene İstasyonumuzda bulunan sistemler sayesinde kontrol edilmektedir.

Seyir halinde iken ABS çalıştığını anlayabilir miyiz ?

Seyir halinde ABS sisteminin çalıştığını anlamak için tecrübeli olmalısınız. Frene ani ve sert bastınız. Şayet bir titreme ve farklı bir ses duyarsanız sistemi kullanıyorsunuz demektir.

Sistem basınç dalgalanmaları ve frenlerin sertleşmesi ile de anlaşılabilmektedir. Bu esnasında frene aynı basınç da basmaya devam etmeniz gerekmektedir.

Siz de fikrinizi belirtin