Proje Açıklaması

Elektronik ve Elektrik Kontrolleri

Yazar

Lidercar.com.tr

Adres:

Aydın /Efeler/ Posta : 09100

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi- Cumartesi : 08:00 –  19:00 arası

Subscribe From The Table Top

ARACINIZIN ELEKTRİK VE ELEKTRONİK KONTROLLERİ NASIL YAPILMAKTADIR.

Aydın da Dynobil Oto Ekspertiz olarak Araçlarınız Elektronik ve Elektrik kontrollerini yapıyoruz.

Akü genel itibari ile elektrik enerjisini kimyasal enerjiye kimyasal enerjiyi de elektrik enerjisine çevirin alıcılara verilen adlardır. Araçların ilk çalışması esnasında akünün performansı oldukça önem arz etmektedir. Akünün periyodik bakımın yapılması, test cihazları ile akü şarz seviyesinin ölçülmesi gerekmektedir. Akünün değerlerinin uygun olaması gerekmektedir.

Akünün  kontrol edilmesi

Yerinden oynamış, gevşemiş veya kopmuş kutup başlarını kontrol ediyoruz.

Çatlak ve kırık kontrolünü yapıyoruz.

Akü kapaklarını ve kapak deliklerini kontrol ediyoruz. Bunlarda herhangi bir sorun yoksa işleme devam ediyoruz.

Akü şarz seviyeni kontrol ediyoruz.

Akü bölümleri, separatör ve akü elektrot seviyesini kontrol ediyoruz. Tüm bu işlemlerden sonra gerekirse aküyü şarz ediyor ve raporunu hazırlıyoruz.

Ekı olduğunun kontrolüdür.

2.El araç almak için karar verdiniz  ve görüşmeleri tamamladınız ise kontrollerinin uzman bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Öncelikle aldığınız araçlarda sonradan sorun yaşamak istemiyorsanız Mutlaka bir Oto ekspertiz firmasının kapısını çalmalısınız. Unutmayın az bir ödeme yapmanız size gelecekte ki çok daha fazla oluşacak masrafların engellenmesini engelleyecektir. Bu hem alıcı hemde satıcı için önem arz etmektedir.

Sizde Aydın ilinde Oto ekspertiz arıyorsanız bizi tercih edebilirsiniz. Biz alıcı ve satıcı arasında bir kontrol ve denge noktası konumundayız. Gelişen teknoloji ve araç modelleri karşısında kontrol sistemleri de son derece gelişmiş ve bilgisayar ve değişik cihazlar yardımı ile başarı oranı oldukça artmıştır.

Biz Elektronik testi yaparken genel olarak aşağıdaki konular ve ayrıntılarını incelemekteyiz.

Şanzıman Beyin arızası incelenmektedir.

Klima beyni kontrol edilir.

Airbag kontrol edilir.

ABS beyni kontrol edilir.

Araç beyni kontrol edilir.

Bunların kontrol edilmesi ikinci el araç alacak veya aracının arızasını merak edenler için ayrıntılı arıza tespit raporunu oluşturmaktadır.

.

Arıza Tespitleri

Arıza tespitleri konusunda yeni teknolojilerin kullanılması, testlerin daha uygun ve hızlı yapılmasını sağlar. Elektronik testi yapılırken, genel olarak şunların ayrıntıları incelenir:

  • Klima beyni ve bunun arıza kontrolü yapılır.
  • ABS beynine bakılır, arıza varsa tespit edilir.
  • Şanzıman beyni arızaları incelenir.
  • Airbag incelemesi yapılarak gerekli kontroller neticelendirilir.
  • Araç beyni detaylıca incelenir ve rapor oluşturulur.

Bunların kontrolleri sonrasında almayı düşündüğünüz aracın hasar tespitini yaptırmış olursunuz.ar

Bu maddeleri sırayla incelersek

Hava yastığınız çalışıyor mu ?

Hava yastığı yani AİRBAG sizi kaza esnasında açılarak sert darbeleri en aza indiren bir sistemdir. Bu hayati önem taşıyan parçaların başında gelir. Bu sebeple kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Şanzıman hepimizin de bildiği gibi motorun hareketini şafta ileten sisteme verilen parçadır. Bu parçanın  kontrol edilmesi, şanzıman yağının değiştirilmesi gerekebilir.

Araç beyni

Araç Beyni Nedir?

Elektronik kontrol unit (ECU) ya da elektronik kontrol modülü (ECM) aracın beyni anlamına gelir. Halk dilinde bu şekilde geçer. Motor yöntemi ve kontrol bu bölümde sağlanır. Parametreler ve değişkenler de burada hesaplanır ve ayarlanır. ABS siteminde de benzer bir durum söz konusudur. Aracın hızı ölçülürken, bir yandan kaliper ve fren merkezleri belli zaman dilimleriyle, tekerleklerin kilitlenmemesini sağlar.

Airbag Beyin Kontorolü

Hava yastığı, yan AIRBAG, emniyet kemeri aktif şekilde kullanıldığı zaman ciddi oranda koruma sağlar. Herhangi bir çarpışama olduğu zaman çok kısa zaman dilimi içinde hava yastıkları devreye girer. Bu esnada kaza bilgileri de mikro chip içerisine kaydedilir. Bundan sonraki aşamada ise beyin ekarte olur. Airbag beyni içinde yer alan ayrıntıların silinmesi, direksiyonda yazılımın güncellenmesini sağlar. Böylece direksiyon çalışır duruma gelir.

oto-ekspertiz-nasil-yapilir

Otomatik Şanzıman Beyin Kontrolü

Elektronik testi çeşitli elektronik durumların maksimum düzeyde kontrol edilmesiyle mümkündür. Elektronik beyin ve kontrol ünitesi bu cihazla incelenir. Araç sensör kullanımıyla, yakıt kalitesi ve vites kalitesinin yükseltilmesi, optimum performans sağlanması, motor kontrol ünitesi tarafından sunulan verilerle sağlanır.

Klima Kontrolü

Soğutma gazı altı ayda bir kontrol ettirilmelidir. Özellikle klima kontrolü ve bakımı rutin olarak yaptırılmalıdır. Gaz yenileme aşamasında daha evvel kullanılan gazın uyumsuzluğunun engellenmesi gerekir. Eğer klimanızın sorunsuz olarak çalışmasını istiyorsanız, ayda bir kez 10-15 dakika çalıştırmanız gerekir. Daha evvel bakımı yapılmayan klimalar sonrasında mutlaka kullanım sırasında sorun yaşatacaktır.

Motor Beyin Kontrolü

Yolcu kabini içinde motor kısmı yer alır. otomobilde yer alan müzik çalardan daha küçük bir motor bulunur. içeriğinde mikro bilgisayarlar vardır. Küçük cihaz, aynı zamanda randımanlı çalışmalıdır. Mikro bilgisayarlar, ayrıca bir chip içinde yer alan programı da çalıştırır. Motor yönetimi kontrolleri de chip ile mümkündür. Hesaplamalar ve değişkenler vardır. Bunların hepsi saniyeler içinde farklı çalışma metotlarını kullanır.

ABS Beyin Kontrolü

ABS, aracın frenleme ve manevra kabiliyetiyle alakalıdır. Bu anlamda randımanın fazla olması için ABS olmalıdır. Tekerlek kilitlenmesi bu sayede engellenir. Tekerleğin dönme hızı bu sistemle hesaplanır. Elektronik kontrol ünitesi tüm sinyalleri değerlendirir. Hidrolik kontrol ünitesine komutların gönderilmesiyle sinyaller de değerlendirilmiş olur. ABS bakımı sıklıkla yapılmalıdır ki bu alanda performans kaybı olmasın.

Elektronik Testin Önemi

Gördüğünüz gibi elektronik ile alakalı bölümlerin bir araçta düzgün şekilde, aksamadan çalışması gerekir. Aksi takdirde sorunlar yaşanması olasıdır. Özellikle araç alan kullanıcılar bu kontrollerin ne sıklıkta yapıldığını bilmeli ve kayıtlarda yer alan arızaları değerlendirmelidir. Oto Experim olarak çalışan yetkili uzmanlarımızla bu durumları profesyonel olarak değerlendiriyoruz. Bizim için analizlerin tam kararında ve sorunsuz yapılması önemlidir. Bunun için çalışıyoruz. Tam da bu sebeple tüm çalışanlarımız oldukça deneyimlidir.

Araç almayı düşündüğünüz zaman, özellikle aracın elektronik bölümlerini incelemeli ve bunlarla alakalı daha evvel gerçekleşen sorunların ne olduğuna bakmalısınız. Mutlaka ikinci elde sorunlar olur. Burada önemli olan, sorunların ya da arızaların arabayı elden çıkarma aşamasında sorun yaşatmamasıdır. Bazı değer düşüren durumlara özellikle bakılması gerekir.

Konusunda uzman olan çalışanlarımız, tüm eğitimlerini tamamlamış olup, tarafsız olarak raporlamaları yapmaktadır. Bu nedenle expertiz raporları titizlikle oluşturulur. Siz de bu raporlarda grafiklerle birlikte bilinmesi gereken ayrıntıları görmüş olursunuz. Araç almadan evvel mutlaka bu işlemler yapılmalıdır. Her konuda test yapılmalı ve kaza analizleri, hasar tespitleri ortaya çıkmalıdır. Bu iş sizin için angarya gibi gelebilir; ancak unutmayın, araç aldıktan ve kullanmaya başladığınızda yaşayacağınız sorunlar maddi manevi kayıpların ortaya çıkmasına neden olabilir. daha sonradan sorun yaşamamak adında kesinlikle uzman desteği almalısınız.

İşimizi önemsiyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Sorunsuz hizmet almak isterseniz, bizimle iletişim kurabilirsiniz. Etik değerler bizim için önemli. Bu nedenle sorumlu olarak, taraf tutmadan çalışıyoruz. Testleriniz bizimle sağlam ellerde.